Vlastnit fotbalový klub v Česku? Šikovná investice, nebo drahá hračka?

Mít v Česku fotbalový klub? Rozhodně nic, na co by měl být pravý obchodník hrdý. Fotbalové kluby nejsou výdělečnou záležitostí, spíše velmi nákladnou hračkou v jejich repertoáru. Jaké vlastně mají největší české kluby rozpočty a kolik to jejich šéfy ročně stojí?

Začněme pomalu. Zavřete oči, zamyslete se a zkuste odhadnout, jak velký může být rozpočet fotbalové Sparty. Máte to? Je to přibližně okolo osmi set milionů korun na jediný rok. Její konkurent z Vršovic má v této kolonce dokonce desetimístné číslo, které se odhaduje na 1 200 000 000 korun.

Klíč pro špičku jsou poháry

Fotbalový klub si na sebe málokdy dokáže vydělat sám. U absolutní české špičky však záleží hlavně na tom, zda se dostane do evropských pohárů. Jen za samotný postup do Ligy mistrů přiteče do klubové kasy lehce pod 400 milionů korun. Každý bodík v základní skupině pak má hodnotu přesahující dvacet milionů. V případě postupu do nižší Evropské ligy jsou pak čísla pětinová a u Evropské konferenční ligy jsou částky velmi podobné.

Kolik toho vlastně zaplatí samotný majitel klubu

Pojďme nyní k samotné skladbě rozpočtu. Za příklad si vezmeme historicky nejslavnější a nejúspěšnější klub v České republice. Rozpočet Sparty je 800 milionů korun. Asi pět procent vytěží letenský klub na vstupném v rámci celého ročníku Fortuna ligy. Když se dostane do evropských pohárů, může tato částka být až o 100 procent vyšší. Největší pomoci se klubům dostává od sponzorů, kteří klubu poskytnou dalších zhruba 40 procent. Nějaký číslo obstarají přestupy hráčů. Zatím rekordní částka odchodu z české ligy je 20 milionů Eur, což je asi 500 milionů korun. Rekord drží společně Tomášové Rosický (2001) a Souček (2020). Vzhledem k tomu, jak se přestupové částky vyšroubovaly směrem vzhůru, tak finančně zajímavější byl rozhodně Rosického přestup na trase Sparta – Dortmund. Tyto na české poměry gigantické přestupy jsou však naprosto výjimečné. Další položkou jsou už zmíněné odměny od UEFY (evropská fotbalová asociace). Pro velké kluby opravdu minimální částku obstará prodej televizních práv, v Česku je to zhruba 150 000 000 korun pro celou nejvyšší soutěž. To už je z výčtu příjmů všechno. Ne, nepočítáte špatně, na 100 procent by se nedostal ani ten nejlepší matematik. Zbylých 20 až 30 procent rozpočtu prostě chybí a zpravidla ho musí zaplatit silný majitel v zádech, nebo kvalitní sezona v evropských pohárech. V případě neúspěchu tak na Daniela Křetínského v čele klubu tak zbývá přibližně 200 milionů korun. V procentech se české kluby moc neliší, rozdíl ovšem je, jestli sparťanský majitel musí doplácet 20 procent z osmi set milionů, nebo v Karviné hledat stejná procenta z desetinového rozpočtu. V takových klubech většinou pomáhají zalepit díru města.

Sparta má silnou oporu právě v šestačtyřicetiletém miliardáři. Slavii vlastní a dotuje čínská firma CITIC. Plzeň je příklad klubu, který si na svůj vysoký standard dlouho dokázal vydělávat v pohárech, když však Viktoria přestala sbírat úspěchy, tak majitel klubu Tomáš Paclík dal od toho raději prsty pryč. Novou nadějí v srdcích plzeňských fanoušků by měl být americký majitel.

Vyplatí se investovat do mládeže

Samozřejmě všechny kluby v Česku nemají v zádech natolik silné partnery, což nutně neznamená předurčený neúspěch. Cest k úspěchu je hned několik, asi tou nejzajímavější je investice do zkvalitnění mládežnické akademie. Když si poté dokážete své mladé klenoty udržet, tak vám mohou zaručit sportovní úspěch a po něm bezesporu i ten finanční. Nejkvalitnější je v práci s mládeží má v Česku Sparta. V minulém ročníku ligy pobíhalo po trávnících 48 jejích odchovanců, kteří odehráli přes 42 tisíc minut. Konkurenční Slavia není ani na polovině těchto dvou čísel. Slavia je příklad klubu, který aktuálně žije ze spojení silný majitel a úspěch v evropských pohárech. Za minulou sezonu sešívaný tým získal v odměnách přes 400 milionů korun.

Největší problém – laciná televizní práva

Největším problém v českém fotbale je rozhodně prodej televizních práv. Zatímco v Turecku je částka pro kluby skoro 400 milionů Eur, v naší soutěži to není ani 6 milionů Eur. To je ten zásadní problém a to, proč si české kluby nemohou dovolit lepší hráče za větší částky.

Peníze ≠ zaručený úspěch

Když máte silného majitele, tak pochopitelně nemůžete jít rovnou do baru slavit vítězství a trofeje. Důležitý v tomto aspektu je výběr a skladba celého kádru. Peníze musí být dobře investované, jinak z toho může být sportovní i finanční propadák. Hráči musí chtít bojovat za svůj klub a chuť se zlepšovat, protože ještě žádný tým nikdy nevyhrál jen silnými jmény na papíře a tučnou výplatní páskou.

 

Ondřej Černý

 

Bez komentářů.