Všichni jsme věřili, že tu medaili uděláme – rozhovor s hokejovým útočníkem Matějem Blümelem

Druhý rozhovor pro časopis Tempus je ze zcela jiného soudku. Tentokrát jsme zamířili do sportovních vod.

Ondřej Černý ze septimy byl na letošním Mistrovství světa v hokeji v Rize, kde psal textové komentáře k zápasům. Vyzpovídal proto mladého hokejového útočníka Matěje Blümela.

Nejde začít ničím jiným než Tvojí účastí na mistrovství světa. Jak na to vzpomínáš? Co byl pro tebe největší zážitek?

Asi největší zážitek tam bylo vůbec být. Když jsem vyjížděl na led na první rozbruslení před úvodním zápasem, tak mi úplně ztuhly nohy. Říkal jsem si wow! Je to tady, mistrovství světa! Opravdu jsem si užil každou minutu na ledě, kterou jsem dostal. Asi největším zážitkem bylo, když jsme otočili zápas se Švédy, celá střídačka tím žila a bylo skvělé tam být.

 

Proč si myslíš, že MS skončilo neúspěchem? Čekala se medaile.

Všichni jsme věřili, že tu medaili uděláme, tým jsme na to opravdu měli. Je škoda, že to nedopadlo. Tyhle turnaje jsou těžké v tom, že je to o jednom zápase. Finové hráli dobře, hráli organizovaně a bylo těžké se přes ně dostat a vyhrát ten zápas.

 

Jak hodnotíš uplynulou sezonu? Vloni jsi hrál čtvrtou lajnu v zachraňujícím se Dynamu a letos jsi to dotáhl až na MS.

Vloni to bylo nahoru, dolů. Dlouho jsme byli poslední a dostával jsem relativně prostor. Pak už nám teklo do bot a hráli hlavně zkušenější hráči, kolikrát jsem se ani nedostal do sestavy. Dost mě to štvalo a nakoplo mě to do letní přípravy, kde jsem na sobě začal pracovat a zlepšovat různé věci. V nové sezoně to tam začalo padat, začalo se mi dařit. Vidinu jsem měl v nějaké pozvánce do reprezentace a šel jsem si za tím. Zlepšení tedy přišlo ve větší píli v letní přípravě.

 

Jak to vlastně máš s letní přípravou? Před třemi týdny ti skončila dlouhá a náročná sezona.

Kluci z týmu začali už někdy 1. května, takže mají oproti mně trošku náskok. Já jsem začal na začátku tohoto týdne. Po čtrnácti dnech volna to bylo náročné, ale doufám, že se do toho brzy dostanu.

 

V Pardubicích jsi vloni podepsal novou smlouvu na tři roky. Nicméně jsi draftován kanadským Edmontonem a hodně se mluvilo o tom, že bys tam mohl začít novou sezonu. Jak to vypadá?

Mám podepsanou smlouvu s Dynamem, což je to jediné, na co se soustředím. A dál uvidíme. Jestli se Edmontonu budu hodit do týmu, tak mi smlouvu nabídnou. A jestli ne, tak budu muset ještě víc makat a víc se zlepšovat.

 

Jaké máš cíle v nové sezoně? Tým Dynama vypadá hodně „našlapaný“.

Je úžasné, co se podařilo za příchody. Uvidíme, třeba ještě někdo přijde. Ale i tak je ten tým „nadupaný“. Nedávám si žádné cíle, doufám, že půjdeme krůček po krůčku a nějaký úspěch uděláme.

 

Tvůj taťka je rozhodčí, dává Ti třeba rady, jak vyzrát na muže v pruhovaném?

To vůbec, rozhodčí jsou u nás zakázané téma! Občas mi vyřídí nějaký ten pozdrav, ale to je vše. Spíš mi dává rady, co zlepšit na ledě. Pobavíme se o tom, taky už mám nějaký pohled na hokej.

 

V sedmnácti jsi šel na dva roky do juniorské soutěže do USA. Co ti to dalo a šel bys tam znovu?

Šel bych tam kdykoliv. Juniorská soutěž je skvělá, chodí tam spousta Evropanů.  Ty soutěže mají svou kvalitu. Jsi tam sám v rodině, musíš se o sebe postarat, žít sám. Hodí tě do vody a musíš se naučit plavat, což se mi strašně líbí. Posunulo mě to po hokejové i po lidské stránce, jsem za tu možnost moc rád.

 

Bavíme se spolu v polovině fotbalového Mistrovství Evropy. Sleduješ ho?

Byl jsem v zahraničí na dovolené, takže jsem poprvé koukal až na zápas proti Anglii. Strašně se těším na osmifinále. Doma si uděláme pěknou večeři a podíváme se na to.

 

Děláme rozhovor do školního časopisu, tak jaký byl Matěj Blümel student?

Nechci být nějak na „hrušce“, ale myslím si, že jsem byl dobrý student. Rodiče mě vždycky vedli k tomu, že škola je na prvním místě, že si ji musím udělat. Vždycky jsem se snažil mít jedničky, dvojky. Jak už jsem poté jezdil na různé reprezentační akce, tak už jsem v té škole byl míň, ale i tak jsem se to snažil dohánět, jak to šlo. Střední se mi povedlo dodělat v Americe. Po návratu do Čech jsem se vrhl na vysokou školu. Skloubení s hokejem je náročné. Nebudu úplně říkat, jestli mě to baví, ale chtěl bych si ji dodělat. Už jsem za polovinou.

 

Děkujeme za rozhovor.

 

Pro školní časopis Tempus: Ondřej Černý

Matěj Blümel

*2000, Tábor

Jednadvacetiletý útočník pardubického Dynama zažil letos průlomovou sezonu mezi dospělými. Získal 32 bodů v české nejvyšší soutěži a vysloužil si nominaci na mistrovství světa v Rize, kde si připsal  jednu branku. Dříve reprezentoval Českou republiku na MS do osmnácti i dvaceti let.

V roce 2019 ho do NHL draftoval ve čtvrtém kole Edmonton Oilers z celkového 100. místa. Smlouvu ještě nedostal.

Bez komentářů.