Exkurze k soudu

Studenti třídy 4.S maturitního oboru sociální činnosti navštívili v pondělí 3. dubna 2023 v rámci předmětu právo trestní jednání u Okresního soudu v Hradci Králové.

Po několikaměsíčním hledání a zajišťování vhodného trestního řízení se na maturanty usmálo štěstí. Vedoucí trestního oddělení nám nabídla případ, ve kterém byl předpoklad, že studenti během jednoho dne uvidí klasické hlavní líčení od přečtení obžaloby, výslechu obžalovaných, výslechu svědků a soudního znalce až do vynesení rozsudku.

Obžalovaným byl mladík, který loňského léta v podnapilém stavu u benzinové stanice v Hradci Králové fyzicky napadl stejně starého mladíka v domnění, že mu ukradl peněženku. Z  přednesené obžaloby státním zástupcem jsme se dozvěděli, že skutek byl kvalifikován jako trestný čin těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu. Předsedkyně senátu seznámila jednotlivé strany s předmětem jednání a možnými variantami řešení. Obžalovaný po dohodě se svým obhájcem prohlásil, že s předneseným skutkem souhlasí a soudkyni sdělil, že uplatňuje – Prohlášení viny. Tento institut je dnes velmi častým způsobem skončení trestního řízení a zpravidla příznivým pro pachatele a zároveň zrychlením řešení celého případu.  Předsedkyně senátu z toho důvodu řešila svými otázkami na státního zástupce, poškozeného a obžalovaného pouze výši a způsob výkonu trestu, nikoli již vinu.  Následně jsme vyslechli od státního zástupce návrh výše trestu a závěrečné řeči všech účastníků. Po přestávce vynesla paní doktorka rozsudek, kterým odsoudila mladíka k trestu odnětí svobody v trvání 2 let se zkušení dobou 3,5 roku.

Po jednání nám paní doktorka věnovala svůj čas a mohli jsme ji pokládat různé otázky, čehož studenti náležitě využili.

I když se případ obešel bez klasického hlavního líčení, tak návštěva trestního řízení byla studentům přínosným zopakováním trestního práva a jistě i nezapomenutelným zážitkem.

Tomáš Horák

 

 

 

Bez komentářů.