Historici našeho gymnázia opět ve finále v Chebu

Studenti gymnázia ze Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice se za poslední čtyři roky podruhé probojovali v historické soutěži tříčlenných družstev z krajského kola do celostátního finále do Chebu. Nejednalo se ale pouze o české finále, ale vlastně o československé finále, protože soutěž je určena pro gymnaziální týmy z České i Slovenské republiky. V krajských kolech v dubnu letošního roku soutěžilo v obou republikách asi 330 gymnázií. Do chebského finále postoupilo 75 gymnázií. Z našeho Královéhradeckého kraje postoupila do finále čtyři družstva: z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové, z Trutnova, z Jaroměře a my z Hořic.

Letošní ročník soutěže měl název „Cesta do pekel a zpět“ s podtitulem Evropa v době 2. světové války 1939 – 1945.

Soutěž se konala ve čtvrtek 24. listopadu 2022 v aule vysoké školy v Chebu od 9:00 h do 14:30 h.

Soutěž byla tradičně velmi dobře zorganizována počínaje skvělou informovaností o soutěži, zabezpečením ubytování se snídaní pro vzdálenější účastníky (ze středy na čtvrtek) v Chebu nebo Františkových Lázních, odvozem účastníků autobusy z Chebu do Františkových Lázní na nocleh do lázeňského hotelu a zpět a po soutěži ve čtvrtek odpoledne na vlak do Prahy. Během soutěže o přestávkách bylo k dispozici pro všechny účastníky občerstvení, a každý student i doprovázející učitel dostal velké množství historických publikací, časopisů apod.

Naše družstvo dorazilo do Chebu takřka po celodenní jízdě vlakem ve středu 23. listopadu 2022 asi v půl čtvrté odpoledne. Než se setmělo, tak jsme si prohlédli alespoň zvenčí soubor starých gotických domů ze 13. století zvaný Špalíček, dále dům, ve kterém byl zavražděn 25. 2. 1634 Albrecht z Valdštejna, chebský chrám, dva kláštery a chebský hrad.

Samotná soutěž, i když zahrnovala časový úsek pouhých 6 válečných let, byla velmi náročná. Skládala se ze 4 kol. Každé trvalo minimálně 30 minut a mezi jednotlivými koly byla také třicetiminutová přestávka. První kolo soutěže se skládalo z 50 otázek, kde studenti vybírali ze tří možností, v dalších kolech už odpovídali přímo na otázky, přiřazovali k sobě různé údaje, poznávali události, osobnosti či zbraně na dobových fotografiích apod. Uvádíme zde malou ukázku z jednotlivých testů (viz fotogalerie).

Celkově bylo možné dosáhnout 280 bodů. Vítězné družstvo z Ostrova nad Ohří získalo 263 bodů, poslední družstvo z jednoho brněnského gymnázia mělo 72 bodů. My jsme se umístili zhruba ve třetí čtvrtině s počtem 190 bodů. Ze čtyř gymnázií z našeho kraje bylo před námi gymnázium z Hradce Králové a z Jaroměře, trutnovské bylo o několik míst za námi.

Chtěl bych proto poděkovat členům našeho týmu Pavle Noskové z 8. G, Elišce Tobolkové a Michalu Jelínkovi, oběma z 6. G, za skvělou reprezentaci nejen naší školy, ale i našeho městečka Hořice. Mezi týmy z mnohem větších měst i škol se neměli vůbec za co stydět a předvedli skvělý výkon. Věřím, že i v následujícím ročníku této soutěže se opět pokusí zabojovat. To už se ale bude jednat o dějiny od konce války 1945 do helsinské konference 1975.

PhDr. Jan Tomíček

Odkaz na Českou televizi, zpravodajský program – Události z regionech ze dne 24. 11. 2022, reportáž s názvem Dějepisná olympiáda (začátek v 23:23, předposlední reportáž) – Události v regionech

 

Bez komentářů.