Prošli jsme pražské podsvětí

Všichni už jste asi byli mnohokrát v Praze na výletě. Vyšehrad, Pražský hrad, Karlův most… Studenti gymnázia zažili tentokrát Prahu jinak.

Průvodce jim dělal Karim, muž, který strávil dlouhá léta na ulici, byl závislý na pervitinu, živil se jako gay prostitut a ví dobře, jak to mezi bezdomovci chodí.

Už jeho vizáž poutá velkou pozornost. Prsteny, výrazné líčení, dlouhé řasy, nalakované nehty. Lepšího průvodce jsme si nemohli přát! Vyprávěl nám, jak se žije lidem bez domova, kde shání jídlo, kde spí a jak se vlastně na ulici dostanou. Víte například, že v Praze žijí tisíce bezdomovců? Zkuste si tipnout, jak velké procento z nich se chce vrátit zpět do normálního života. Budete se divit, ale je to opravdu málo, jenom několik málo procent.

Je to způsobeno především alkoholem a závislostí na drogách. Lidé na ulici se také často živí prostitucí. Je to opravdu drsný život, kde se nic neodpouští. On sám s tím má bohaté zkušenosti.

Prošli jsme od Hlavního nádraží a tzv. Sherwood, přes Senovážné náměstí, na Můstek, až do tzv. Perlovky, ulice z minulosti nechvalně známé právě díky prostitutkám. Viděli jsme, kde všude se dá na ulici shánět jídlo, mýt se nebo vykonávat různé potřeby.

Když jedete do Prahy na výlet, všimnete si sem tam nějakého žebráka, ale o tom, jak se mu žije, kde spí a proč se tam dostal, o tom už většinou nepřemýšlíte.

Karim nám ukázal, že hlavní město nejsou jen výkladní skříně obchodů a nablýskané fasády domů v centru, ale že má také odvrácenou tvář. A tu tvoří nešťastné příběhy lidí, často i velmi mladých, pro které je život jenom protloukání se ze dne na den. A není to tak, že by si za vše mohli sami. Na ulici se může shodou nešťastných okolností dostat každý.

Byl to pro nás opravdu zážitek. Ne úplně radostný, ale donutil nás dívat se na lidi kolem jinak. Až půjdete příště po Praze, také se rozhlédněte. Nebo se s Karimem domluvte a on vás rád provede!

Více informací na www.pragulic.cz.

Bez komentářů.