Studenti píší dopisy

Amnesty International – 60 let fungující hnutí dobrovolníků z celého světa, které se snaží pomáhat nespravedlivě vězněným, menšinám a lidem, kterým jsou upírána jejich lidská práva. Pokud jste toto jméno dosud nezaregistrovali, čtěte dál.

Nejen česká pobočka Amnesty International již mnoho let pořádá projekt Maraton psaní dopisů na podporu politických vězňů v nejrůznějších zemích světa. Vytváří tím nátlak na státy porušující základní lidská práva. V minulosti maratonci například psali dopisy do tehdejšího Československa na podporu vězněného Václava Havla. Letos se projekt zaměřil na 6 vybraných případů z Ukrajiny, Běloruska, Egypta, Číny, Eritrei a Guatemaly. Čtyři případy se věnovali lidem odsouzeným neprávem nebo uvězněným zcela bez soudu. V jednom případě šlo o mladou dívku, po které se doslova slehla zem. Poslední případ pojednával o neziskové organizaci podporující práva žen a LGBTQ komunity. Studenti Gymnázia a Sociální činnosti nelenili a do maratonu se zapojili také.

A jak to celé vypadalo? V Den lidských práv, tedy 10. prosince, jsme v několika třídách psali dopisy adresované velvyslancům nebo prokurátorům z daných zemí. Apelovali jsme v nich na poskytnutí informací, vyřešení jednotlivých případů, propuštění neprávem odsouzených vězňů a mimo jiné na zlepšení podmínek ve věznicích.

S hrdostí vám můžeme oznámit, že z Hořic do světa posíláme jménem Gymnázia a samozřejmě Amnesty International 75 dopisů. Příští rok se jich snad podaří napsat ještě více. V budoucnu bychom totiž rádi s projektem přesáhli zdi naší školy. Nemusíte se obávat, žádný maratonec nemusí udělat ani krok z gauče, potažmo ze školní lavice. Stačí papír a tužka.

Mgr. Anna Fialová

 

Více informací naleznete na oficiálních webových stránkách maraton.amnesty.cz

 

Bez komentářů.