Exkurze k soudu na trestní řízení

Studenti třídy 4.S ročníku oboru Sociální činnost v rámci předmětu právo navštívili ve čtvrtek 7. dubna 2022 trestní řízení u Okresního soudu v Hradci Králové. Po několikaměsíčním hledání a zajišťování vhodného trestního řízení se na maturanty usmálo štěstí. Vedoucí trestního oddělení nám nabídla případ, ve kterém očekávalo, že studenti během jednoho dne uvidí celé hlavní líčení od přečtení obžaloby, výslechu obžalovaných, výslechu svědků až do vynesení rozsudku.

Obžalovanými byli dva spolupachatelé s již trestní minulostí, kteří tentokrát spáchali několik přečinů krádeže a výtržnictví v Hradci Králové a do jednací síně byli dopraveni z vazební věznice. Jeden z pachatelů se ke všem spáchaným činům přiznal a uplatnil novinku v trestním právu a to institut prohlášení viny, se kterým všechny strany v soudní síni souhlasily. Druhý ze spolupachatelů se přiznal pouze pěti spáchaným činům a o dalších tvrdil, že proběhly jinak a tak následovalo dokazování. Státní zástupce požadoval vyschnutí poškozeného a soudního znalce z oblasti lékařství, protože poškozenému bylo ublíženo na zdraví a znalecký posudek na objektivní posouzení případu nestačil, a proto samosoudkyně rozhodla o odročení jednání.

Samosoudkyně než začala jiné další hlavní líčení, tak nám věnovala svůj čas a mohli jsme ji pokládat různé otázky, čehož studenti využili.

I když jsme neměli možnost vidět vynesení rozsudku, přesto alespoň část hlavního líčení byla studentům přínosným zopakováním trestního práva a jistě i nezapomenutelným zážitkem.

Tomáš Horák

Bez komentářů.