Tomáš Bečvář, absolvent našeho gymnázia, převzal cenu Bedřicha Hrozného

Absolutní elita českého vědeckého výzkumu se včera sešla v pražském Karolinu, aby ocenila významné a originální tvůrčí vědecké počiny za rok 2021. Jsme velice rádi a hrdí, že mezi vyznamenanými byl i nedávný absolvent naší školy Tomáš Bečvář.

Tomáš a jeho skupina publikovala své práce v prestižních odborných časopisech jako například Nature Communications a PLOS Pathogens.

Tomášova práce byla zaměřena na výzkum leishmanií – dvouhostitelských prvoků způsobujících závažné lidské onemocnění, které má na svědomí více než 40 000 lidských životů ročně po celém světě. Výzkumnému týmu se podařilo vyvinout experimentální model pro testování vakcín proti tomuto onemocnění na lidech a prokázat, že přenašeči těchto parazitů jsou nejen flebotomové, jak se posledních 100 let myslelo, ale i tiplíci, což zásadním způsobem přispěje do poznání epidemiologie těchto parazitických organismů.

Cenu Bedřicha Hrozného uděluje rektor UK za významný a originální tvůrčí počin, například odbornou časopiseckou nebo knižní publikaci, umělecké dílo, pořádání výstavy, realizovaný patent, apod. Oceněným může být pracovník nebo pracovní tým působící na univerzitě. Hlavním kritériem pro udělení ceny je původnost, kvalita a závažnost tvůrčího počinu.

Tome, gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů v práci i v životě!

 

Bez komentářů.