PONOŽKOVÝ DEN – 21. 3. 2023 – VÝZVA

Studenti gymnázia a oboru sociální činnost splnili výzvu číslo 1 a přišli v úterý 21. 3. 2023 do školy na každé nožce v jiné ponožce. Svým činem podpořili osoby s Downovým syndromem. Po schodech, na chodbách či v učebnách jste mohli potkat ponožky se srdíčky, klokany, avokádem, se symboly fotbalu, s kominíčkem, čtyřlístkem, puntíkem či proužkou a nechyběla ani módní kombinace “black and white”. Druhá výzva je čekala ve škole, kdy měli najít spolužáka či spolužačku se stejnou ponožkou nebo ponožkou patřící do správného páru. Celkem se našlo 12 dvojic, které byly odměněny bonbóny nebo lízátky.

Obecná fakta o tomto dni: Již podeváté se letos pod záštitou Organizace spojených národů připomíná 21. březen jako Světový den Downova syndromu (World Down Syndrome Day / WDSD). Datum symbolicky odkazuje na podstatu této geneticky podmíněné anomálie, trizomie 21. chromozomu. Proto se slaví právě 21. den 3. měsíce. Světový den Downova syndromu je příležitostí pro několik milionů osob s Downovým syndromem, pro jejich rodiny, blízké a přátele po celém světě poukázat na pozitivní i problematické aspekty, které s sebou přináší život s chromozomem navíc.

Téma letošních oslav zastřešuje motto “My se rozhodujeme” („We decide”). Cílem je poukázat na skutečnost, že všichni lidé s Downovým syndromem by se měli, stejně jako ostatní, s případnou adekvátní podporou plně účastnit rozhodování o záležitostech ovlivňujících jejich životy. Jejich smysluplná participace je základním principem lidských práv, podporovaným Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením.

Bez komentářů.