Výlet do Českého ráje

Ve dnech 27. – 29. června se vydala třída 7. G se svými dvěma učiteli na školní výlet do srdce Českého ráje. Ubytováni byli v Turnově v penziónu U Karla IV. První den si studenti prohlédli Dům přírody v Dolánkách, kde se seznámili s flórou a faunou CHKO Český ráj a poté navštívili zámek Hrubý Rohozec.

 Druhý den dojeli vlakem do stanice Hrubá Skála a odtud došli na stejnojmenný zámek, kam se dostali v závěru cesty známou Myší dírou. Na zámku si připomněli pohádku Princ Bajaja, prohlédli si několik komnat v novogotickém slohu a z věže se jim naskytl krásný výhled na Kozákov, Trosky a další známá místa Českého ráje. Při další cestě obdivovali vzácné dřeviny v nedalekém arboretu,  z vyhlídek shlédli malebná uskupení skal (Kapela apod.) a nakonec odbočili z červené značky na modrou a došli až ke Kopicovu statku. Jedná se o jednopatrové roubené stavení tzv. Pojizerského typu s pavlačí  v prvním patře, která se táhne po celé délce domu. Toto místo je ale známé především tím, že minulý majitel, sedlák Kopic, byl také lidovým umělcem a za svým statkem vytesal do skal celou řadu vlasteneckých reliéfů. Studenti zde poznali kněžnu Libuši, která věští slávu Praze, Horymíra se Šemíkem, Cyrila a Metoděje, Jana Husa, Jana Žižku, Jiřího z Poděbrad a další postavy z českých dějin.

Po dalších několika kilometrech dorazili ke hradu Valdštejn, kde nejprve poobědvali a potom absolvovali zajímavou prohlídku jednoho z nejstarších hradů Českého ráje. Přes skalnatou rozhlednu na Hlavatici se vrátili do Turnova.

Poslední den si ještě prohlédli velmi pěkné muzeum Českého ráje v Turnově, které se pyšní bohatými sbírkami minerálů  a paleontologickými nálezy, představuje zpracování drahých kamenů na Turnovsku, zachycuje lidovou kulturu Pojizeří a historii Turnovska. Velmi lákavou je také expozice dějin horolezectví, ve které je také umístěn velký obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skalou od Mikoláše Alše.

Studentům, kteří si Turnovsko sami vybrali, se výlet líbil, dle jejich vyjádření byl program ne až tak fyzicky náročný a v pohodě. Škoda jen, že v příštím (maturitním) ročníku už nebude na podobné výlety čas.

Jan Tomíček

A jak výlet vidí studenti?

Nudě zmar! Tak by se dal popsat závěrečný školní výlet 7.G do srdce Českého ráje, Turnova. Program nabitý prohlídkami zámků, hradů a muzeí. Volné chvilky strávili studenti relaxací u bazénu či zpěvem po večerech s kytarou. Prostě krása!

Studentky a studenti třídy 7.G

🥰

 

Bez komentářů.